وکالت در طلاق زوج از زوجه مثل وکالت زوجه در طلاق (حق طلاق با زن) امکان پذیر است | بلاگ

وکالت در طلاق زوج از زوجه مثل وکالت زوجه در طلاق (حق طلاق با زن) امکان پذیر است

ساخت وبلاگ
وکالت در طلاق زوج از زوجه مثل وکالت زوجه در طلاق (حق طلاق با زن) امکان پذیر است

آنچه بسیار شنیده و دیده شده است و امروزه رواج بسیار نیز پیدا کرده است وکالت زن در طلاق یا به اصطلاح عامه حق طلاق با زن، به این معنی که چون در فقه و قانون، طلاق نیازمند اراده یک طرفه مرد است (ایقاع) او می تواند اعمال حق طلاق خود را به دیگری از جمله همسرش وکالت بدهد. برای اطلاعات بیشتر رجوع کنید به حق طلاق زن چیست؟

اما سوال پیش می آید که آیا زن هم می تواند در خصوص طلاق به دیگری از جمله همسر وکالت بدهد؟ بی شک جواب مثبت است قاعده کلی در حقوق ایران این است که هر کاری را که موکل بتواند خود انجام دهد می تواند انجام آن را به نمایندگی به وکیل واگذار نماید. در این حالت نیز زن به دفتر اسناد رسمی یا کنسولگری ایران در خارج از کشور مراجعه می کند و به همسر یا هر شخص دیگری وکالت در طلاق اعطا می کند. جزئیات این نوع وکالت ها بسیار مهم است می بایستی در این وکالت وضعیت حقوقی مالی و غیر مالی زن مثل مهریه، نفقه، اجرت المثل، جهیزیه، حضانت، ملاقات فرزند کاملا مشخص شده است که وکیل بر طبق آن وکالت را اعمال کند.

یکی دیگر از موارد مهم در وکالت مذکور، اسقاط حق تجدید نظر و فرجام خواهی است رویه به این صورت است که طلاق در پرونده های وکالت در طلاق چه این که شوهر از زن وکالت داشته باشد یا زن از شوهر، به صورت طلاق توافقی انجام می شود. اگر مرد (شوهر) از زن وکالت در طلاق و مراجعه به دادگاه داشته باشد ناگزیر شوهر (وکیل) بایستی به وکیل دادگستری مراجعه کند و با انتخاب وکیل برای همسر، مراحل طلاق توافقی را طی کند.

همانطور که گفته شد لزومی ندارد که زن وکالت در طلاق و گرفتن وکیل را به شوهر واگذار نماید. بسیار شاهد بوده ایم که زنی که در خارج از کشور و یا حتی در داخل کشور اقامت دارد وکالت برای نزدیکانش از جمله پدر یا مادر ارسال کرده است وکالت در خارج از کشور باید در کنسولگری ایران در کشور محل اقامت (یا دفتر یا سفارت حافظ منافع ایران) تنظیم شده باشد.

وکالت حق طلاق به زن عبارت صحیح حقوقی نیست و درست آن وکالت در طلاق زن از سوی شوهر است و چنانکه توضیح داده شده وکالت مرد در طلاق از زن نیز امکان پذیر است.

وکیل پایه یک دادگستری متخصص در امور خانواده   44033677 – 09122547699


وکیل خانواده پارسای- http://parsaylawyers.com

طلاق توافقی...
ما را در سایت طلاق توافقی دنبال می کنید

نویسنده : بازدید : 116 تاريخ : دوشنبه 1 خرداد 1396 ساعت: 19:11